Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendi kendini tamamlayan vitaminlerin neden olduğu zehirlenme
#1
Kendi kendini tamamlayan vitaminlerin neden olduğu zehirlenme

Kendi kendini tamamlayan vitaminlerin neden olduğu zehirlenme, onu sadece besleyici olarak almak değil mi?

Geçtiğimiz günlerde Phu Tho eyaletinde bir anne ve çocuk, 'sağlıklarını iyileştirmek' için kendilerine A vitamini takviyesi yaptıktan sonra kusma, nefes almada zorluk ve uzuvlarında kasılma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Doktorlar, vitaminleri keyfi olarak aşırı dozda almamanızı, onları "takviyeler, sonsuza dek alın" olarak değerlendirmemenizi tavsiye ediyor, oysa gerçekte normal insanlarda günlük vitamin takviyesi ihtiyacı çok az.

[Resim: khong-tu-y-uong-vitamin-1-2206232-3read-...095375.jpg]

'Sağlığı artırıcı' vitaminler aldığı için hastaneye kaldırıldı
Thanh Thuy Bölge Sağlık Merkezi, Phu Tho'daki iki hasta, 23 Mayıs'ta A vitamini zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. "Sağlığı iyileştirmek" için 4 A vitamini hapı alan 43 yaşındaki kadın ve 17 yaşındaki oğlu, nefes almada zorluk ve uzuvlarında kasılma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Aile üyeleri, sağlıklarını iyileştirmek amacıyla A vitamini aldıklarını söyledi. Şans eseri hasta hemen acil servise kaldırıldı ve tedavisinin ardından sağlık durumu stabil hale geldi. Dr. Nga'ya göre hastanın geç gelmesi karaciğer ve böbrek yetmezliğine yol açabiliyor.

Kısa bir süre önce Ulusal Çocuk Hastanesi, kusma ve şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran iki erkek kardeşi (3 yaşında ve 18 aylık) iki pediatrik hastayı da kabul etti. Doktorlar muayene, paraklinik testler ve uyuşturucu kullanım geçmişine dayanarak çocuğa D vitamini zehirlenmesi ve uzun süreli aşırı doz nedeniyle akut böbrek yetmezliği teşhisi koydu.

Aile, çocuklarının sağlıklı büyümesini ve raşitizm yaşamamasını istediklerini, bu nedenle doğumdan sonra her gün düzenli olarak D vitamini verdiklerini söyledi. Ancak çocuğunun içki içmeyi sevdiğini gördü ve vitaminlerin takviye olduğunu ve çok fazla içmenin sorun olmadığını düşünerek ona reçete edilen dozu vermek yerine ikisinin de istediği gibi içmesine izin verdi.

Her iki çocuk da herhangi bir ölçüm cihazı kullanmadan veya ölçüm cihazı aracılığıyla doğrudan şişeden içti ancak uzun bir süre boyunca birçok kez reçete edilen dozdan fazlasını aldı.

Hastaneye kaldırılmadan yaklaşık 2 hafta önce her iki kardeşte de günde 8-9 kez kusma, kabızlık ve karın ağrısı şikayetleri vardı. Doktorlar çocuğa D vitamini zehirlenmesi ve akut böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Çocuğun D vitamini ve D vitamini içeren ürünleri kullanması durduruldu ve sıvı verildi.

A, D, C gibi yaygın vitaminlerin yanı sıra E vitamini gibi birçok vitamin de yüksek dozda kullanıldığında karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını etkileyerek zehirlenmelere neden olabilir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com