Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir grup Kuzey Kore askeri sınırı aştı, Güney Kore ordusu ateş açtı
#1
Bir grup Kuzey Kore askeri sınırı aştı, Güney Kore ordusu ateş açtı

Yaklaşık 20 Kuzey Kore askerinden oluşan bir grup, geçen hafta iki Kore arasındaki kara hattını geçerek, Güney Kore ordusunun ateş uyarı ateşi açmasının ardından geri çekildi.
Yonha'ya göre, Kore arası sınırdaki silahlı saldırıyla ilgili bilgi Güney Kore ordusu tarafından 11 Haziran'da açıklandı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'na (JCS) göre, yaklaşık 20 Kuzey Kore askeri, 9 Haziran günü saat 12.30 sıralarında kara hattının orta bölgesini geçti.

[Resim: afp20220415328d3hzv1highresskoreankoreap...844555.jpg]

Asker grubu, Askerden Arındırılmış Bölge'de (DMZ) bulunan Askeri Sınır Çizgisini (MDL) geçti. Güney Kore ordusu ateş açtı ve uyarı hoparlörleri çıkararak Kuzey Koreli asker grubunu kuzeye çekilmeye zorladı. JCS daha sonra olağandışı bir aktivitenin yaşanmadığını söyledi.

Bay Lee ayrıca DMZ bölgesinde çim ve çalıların çok sık büyüdüğünü, bunun da MDL bölgesi ile ilgili işaretlerin tanınmasını zorlaştırabileceğini ekledi.

Kuzey Kore tarafı henüz yorum yapmadı.

Hattın karşısındaki olay, Kuzey'den Güney'e çöp içeren bir dizi balonun ardından iki ülke arasında artan gerilimin ortasında meydana geldi. 9 Haziran'daki olaydan birkaç saat önce Güney Kore, çöp balonu fırlatma olaylarına tepki olarak 6 yıl aradan sonra ilk kez sınırda yüksek güçlü propaganda hoparlörlerinin yayınını yeniden başlatmıştı.

Reuters'e göre, ilgili bir bölgesel gelişme olarak Yeni Zelanda, 11 Haziran'da DMZ'deki Birleşmiş Milletler misyonuna katılmak üzere 41 asker daha göndereceğini duyurdu. Yeni Zelanda Savunma Bakanı Judith Collins, ülkenin Birleşmiş Milletler Komuta Güvenlik Taburu'ndaki askerlerinin sayısını 12'den 53'e çıkarma kararının, Kuzey Kore'de barış ve istikrarı destekleme konusundaki kararlılığını yansıttığını söyledi. Uygulama Eylül 2026'ya kadar sürecek.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com