Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rahatlama kaygısı Sakinleşmek neden göründüğünden daha zor olabilir
#1
Rahatlama kaygısı Sakinleşmek neden göründüğünden daha zor olabilir

Rahatlama kaygısı?: Sakinleşmek neden göründüğünden daha zor olabilir ve bunun üstesinden nasıl gelinir?

Verimliliğe dinlenmeden çok değer veren bir toplumda, pek çok insan ara vermeye çalışırken kendini suçlu hissediyor. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız nasıl etkilenir? Daha az yapma alışkanlığını öğrenmek için ipuçları

Uzun çalışma rutinlerinin olduğu, giderek daha zorlu hale gelen bir dünyanın ortasında, ruh sağlığı uzmanları rahatlamak için biraz zaman ayırmanızı öneriyor. Aklımıza gelen ilk şey, uç noktalardan birinin, yani kendimizi bir dağda oturan Tibetli bir keşiş olarak görmenin görüntüsüdür. Ve bu belki de bir hatadır. Bir anlığına durmak, daha az şey yapmak , şimdiki zamanla ve sevdiğimiz şeylerle bağlantı kurmakla ilgilidir . Uzmanlar bunun için suçluluğun bir kenara bırakılması gerektiğini söylüyor.

İyi uyumak , sosyalleşmek , egzersiz yapmak ve iyi beslenmek refahı sağlamanın diğer müttefikleridir. Kolay gibi görünüyor ama bazen değil.

[Resim: NFYS4LPIV5AUTNHPCJM73HUDOQ.jpg]

Bu evrende, stresli bir dönemden geçenler için rahatlama teknikleri (kanıtlanmıştır) terapinin yanı sıra düşünülür. Mayo Clinic uzmanlarına göre rahatlama teknikleri stres semptomlarını hafifletebilir ve daha iyi bir yaşam kalitesinden keyif almanıza yardımcı olabilir.

Amerikan Kalp Derneği'ne göre meditasyon insanlık kadar eski olabilir. Varlık, "Kullanıldığına dair kanıtlar 7.000 yıl öncesine dayanıyor ve bazı akademisyenler bunun mağaralarda oturup kamp ateşlerini düşünen insanlar arasında başlamış olabileceğini öne sürüyor" diye belirtiyor.

Günümüzün hızlı dünyasında insanlar rahatlamanın ve sakinleşmenin çeşitli yollarını arıyor. Meditasyon bu araçlardan biridir çünkü stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sadece birkaç dakikalık günlük pratik bile zihinsel sağlık ve genel refah üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
Rahatlama kaygısının paradoksu

Şimdi çelişki gibi görünüyor ama bu bağlamda rahatlama kaygısı var. Ve bu , üretkenliğe ve sürekli çalışmaya çok değer verilen toplumumuzda giderek yaygınlaşan bir olgudur . Pek çok kişi ara vermeye çalışırken suçluluk veya rahatsızlık duygusu yaşar , bu da onların rahatlama ve boş zamanlarının tadını çıkarma becerilerini engeller.

"Gevşeme kaygısı" olarak bilinen bu sorunun, fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde önemli olumsuz etkileri olabilir .

Florida Üniversitesi'nde psikoloji alanında yardımcı doçent olan Erin Westgate bu konuyu araştırdı ve hareketsizliğin birçok insan için rahatsız edici olabileceğini buldu. Yakın zamanda Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada Westgate ve ekibi, bunun rahatlatıcı olacağını umarak katılımcıların birkaç dakika düşünceleriyle baş başa kalmalarına izin verdi.
Ancak sonuçlar pek çoğunun bunu yapamayacağını gösterdi. Bu, sürekli eylem ve üretkenliği teşvik eden bir kültürde rahatlamanın zorluğunu vurgulamaktadır.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Michelle Newman, "gevşeme duyarlılığı" gibi kavramlar üzerinde çalıştı . Newman'a göre birçok insan her zaman üretken bir şeyler yapmakla meşgul olmaları gerektiğine inanıyor ve bu da rahatlamaya çalışırken kaygılarını artırıyor.

"Hiçbir Şey Yapma: Aşırı Çalışmaktan, Aşırı Yapmaktan ve Yetersiz Yaşamaktan Nasıl Kurtuluruz" kitabının yazarı Celeste Headlee, toplumun toksik değerleri teşvik ettiğini ve üretkenliğin ahlaki açıdan dinlenmeden üstün olarak algılanmasına neden olduğuna dikkat çekti .

Kurumlara ve popüler kültüre derinden kök salmış olan bu inanç, birçok insanın rahatlamaya çalışırken kendini suçlu hissetmesine katkıda bulunuyor. Sürekli meşgul kalma baskısı, dinlenmenin yanlış hissettirmesine neden olabilir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com