Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hawaii kıyılarına düşen Southwest Airlines uçağının ayrıntıları ortaya çıktı
#1
Hawaii kıyılarına düşen Southwest Airlines uçağının ayrıntıları ortaya çıktı

Şirket içi bir nota göre, geçen Nisan ayında geminin pilotları olumsuz hava koşulları nedeniyle 2786 numaralı uçuşun yönünü aniden değiştirerek tehlikeli bir inişe neden oldu.

Southwest Airlines'a ait Boeing 737 Max 8 uçağı, hava koşullarının pilotları aniden rota değiştirmeye zorlaması nedeniyle Hawaii'nin Kauai adası kıyısı yakınlarında neredeyse Pasifik Okyanusu'na düşüyordu. 11 Nisan'da meydana gelen olay, Bloomberg News tarafından elde edilen bir havayolu iç notunda ayrıntılı olarak anlatıldı.

[Resim: NPCLXPPHY6RDLJLN74LYNWXUWY.jpg]

Honolulu Uluslararası Havalimanı'ndan Kauai'deki Lihue Havalimanı'na giden Southwest Airlines Flight 2786 , uçağın yaklaşık 15.000 feet yükseklikten aniden deniz seviyesinden sadece 400 feet yüksekliğe alçalmasıyla gergin anlar yaşadı . Bu durum, kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin azalması nedeniyle başarısız bir iniş girişiminin ardından ortaya çıktı.

Southwest Airlines'ın notuna göre , uçuşun kaptanı, adalar arasındaki bu 100 millik mesafenin komutasını daha deneyimsiz birinci subaya vermeye karar verdi. Olay sırasında bu memur, uçağın eğimini ve dönüşünü kontrol eden kontrol kolonunu "yanlışlıkla" ileri doğru itti ve hızı azaltarak uçağın hızla alçalmasına neden oldu.

Uçağın yere tehlikeli derecede yaklaşması üzerine uyarı sisteminin devreye girmesi, yolcuların alarma geçmesine neden oldu. Raporda, "Kaptan, yardımcı pilota itme kuvvetini artırma emrini verdi, bu da uçağın dakikada 2.591 metre hızla 'agresif bir şekilde tırmanmasına' neden oldu" ifadesine yer verildi.

Eski bir ticari pilot ve uçuş eğitmeni olan Kit Darby , Bloomberg'e bu deneyimi "bir hız trenine çok benziyor" olarak tanımladı; Uçuşun ayrıntılarını incelerken uçağın kontrolü kaybetmeye "çok yakın" olduğu yorumunu yaptı.
Yaklaşık 22 dakika sürmesi beklenen uçuş, saat 18.45'te Honolulu'dan havalandı ve olayın ardından yerel saatle 20.09'da Honolulu'ya döndü. Yoğun tecrübeye rağmen herhangi bir yaralanma bildirilmedi. Southwest Airlines'ın bir sözcüsü Fox News Digital'e "olayın uygun şekilde ele alındığını" söyledi ve " Southwest için hiçbir şeyin güvenlikten daha önemli olmadığı" güvencesini verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) olayı araştırıyor. Bu olay, pandeminin ardından havayollarının operasyonlarını artırmasıyla kamuoyunun dikkatini çeken bir dizi güvenlik olayına katılıyor.

Bu aynı zamanda , aktivist yatırım firmalarının zayıf finansal performansı ve kurumsal kültürü nedeniyle Southwest'in yönetimi üzerindeki baskısının arttığı bir dönemde geldi .

Son olarak havayolu, dahili incelemesinde pilotların yeterli düzeyde dikkatli olmasının ve mürettebat üyeleri arasında daha iyi iletişimin gerekli olduğu sonucuna vardı. Diğer önlemlerin yanı sıra, gelecekte benzer olayların yaşanmaması için eğitim prosedürleri ve protokolleriyle ilgili iç verileri ve sektör verilerini incelemeyi taahhüt etti.

Bloomberg, bu olayı, Aralık 2022'de United Airlines Boeing 777'nin Hawaii'deki başka bir havaalanından kalktıktan kısa bir süre sonra aniden alçaldığı benzer bir olayla karşılaştırdı . Bu olayda uçak, tekrar dengelenip tırmanmayı başaramadan deniz seviyesinden yaklaşık 237 metre yüksekliğe ulaştı. Her iki pilot da düzeltici önlemlerin bir parçası olarak ek eğitim aldı.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com