Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Günde 1 avokado yiyin vücudunuza bu 5 şey olacak
#1
Günde 1 avokado yiyin vücudunuza bu 5 şey olacak

Avokado diğer birçok meyveden daha fazla miktarda yağ, kalori ve protein içerir. Ayrıca lif, potasyum, magnezyum, folat, E vitamini ve karotenoid içeriğiyle de ünlüdürler.

Bu nedenle günde 1 avokado yemek, antibakteriyel, anti-osteoartrit, gözlere iyi gelmesi, cildi güzelleştirmesinden gücü artırmaya, ruh halini iyileştirmeye, kemikleri güçlendirmeye kadar sayısız fayda sağlar.

[Resim: bo-xanh-1718019154736227112646.jpg]

Burada uzmanlar, günde 1 avokado yediğinizde meydana gelen 5 önemli şeyi ortaya koyuyor .
Loma Linda Üniversitesi'nde (ABD) Doçent, beslenme uzmanı Dr. JeJe Noval şunları söyledi: 1 avokado yaklaşık 13,5 gram lif içerir, bu da kabızlığın önlenmesine yardımcı olur, faydalı bağırsak bakterilerini besler ve kabızlık bağırsak iltihabını azaltır ve kolon riskini azaltır. kanser.

Kalp hastalığı riskini azaltın
Bir avokado , potasyum, magnezyum, lif, folat, tekli doymamış yağlar, polifenoller ve antioksidanlar dahil olmak üzere kalp açısından sağlıklı besinlerle doludur . .

Bu maddeler kolesterol, trigliserit, kan basıncı seviyelerinin iyileştirilmesine, kalp-damar hastalıklarının önlenmesine, felç riskinin azaltılmasına, insülin duyarlılığının iyileştirilmesine ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur. önlenmesine yardımcı olur .

Sağlık web sitesi Eating Well'e göre 2022'de Journal of the American Heart Association'da yayınlanan araştırma  , avokado yemenin kardiyovasküler hastalık riskini %16 - 22 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor .

Beyin fonksiyonunu iyileştirin
Her gün avokado yemek bilişsel gerilemeyi önleyebilir ve beyin sağlığını iyileştirebilir.
Frontiers in Nutrition dergisindeki araştırma  avokado yiyen yaşlı yetişkinlerin tüm bilişsel testlerde önemli ölçüde daha yüksek bilişsel puanlara sahip olduğunu buldu.

Kanseri önlemek
4.000'den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, oleik asit içeren avokado, meme kanseri görülme sıklığını azaltabiliyor. Başka bir çalışmaya göre, tıbbi web sitesi WebMD'ye göre avokadodaki avokatin B bileşiği lösemi hücrelerini öldürebilir .

2023'te yapılan bir araştırma ayrıca haftada çok fazla avokado yemenin kolorektal, akciğer ve mesane kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Ayrıca 1 avokado, günlük ihtiyacın %40'ını oluşturan yaklaşık 162 mcg folat içerir. Araştırmalar, optimal folat düzeylerinin kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanseri riskini azalttığını göstermektedir.

Avokado ayrıca kanserin ilerlemesiyle mücadele edebilen, kanser önleyici özelliklere sahip karotenoidler olan yüksek düzeyde fitokimyasallar içerir.

Prostat büyümesini önler
Avokado, prostat büyümesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitki sterolü olan beta-sitosterol içerir. Yapılan araştırmalara göre avokado özütü prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önleyerek prostat kanseri riskini azaltıyor.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com