Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Bakanlığı reçeteli ilaçların fiyatlarını düşürmenin yolunu buldu
#1
Sağlık Bakanlığı reçeteli ilaçların fiyatlarını düşürmenin yolunu buldu

Letonya Radyosunun haberine göre, sonbaharda reçeteli ilaçların maliyetinin %15-20 oranında azalması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın bugün sunduğu yeni fiyatlandırma modeli bunu mümkün kılmak için tasarlandı.
Bakanlık, yeni bir fiyatlandırma modelinin devreye girmesi durumunda daha ucuz ilaçların gerçekçi bir senaryo olacağına inanıyor . Ana fikir, hastaların hem reçete işlemleri hem de geri ödenen ilaçlar için ödediği ücretlerin bir kısmını azaltmaktır.

Şu anda devletin karşıladığı asgari maliyet tutarı yüzde 50'dir, yüzde 75'e çıkarılması planlanıyor. Yeni modele göre hasta, her reçete için eczaneye 75 sent ödeyecek ve devlet de 75 sent ödeyecek. Reçetelerin işlenmesi için ayrı bir ek ücret artık yalnızca hastaya %100'ü geri ödenen ilaçlar verildiğinde tahsil ediliyor. eyalet. Sağlık Bakanlığı, yeni modelle birlikte hastaların eczacıya muayene için ayrıca ücret ödemesine rağmen ilacın nihai fiyatının şu ana göre daha düşük olacağını açıklıyor.

[Resim: nubw.jpg]

Sağlık Bakanlığı ayrıca sistemdeki ve sistem dışındaki geri ödemeli ilaçların fiyatlarının aynı olmasına karar vermeyi planlıyor (bu amaçla üreticilerle görüşmeler yapılacak). Artık durum böyle değil; geri ödenen ilaçlar sistem dışından çok daha ucuz olabilir.

Ayrıca üreticilerin Litvanya ve Estonya'da sundukları fiyatları aşma hakları da olmayacak. Fiyat ayarlamalarına yalnızca 12 ayda bir izin verilecektir.

Şu anki oranı yüzde 12 olan ilaçta KDV ise şimdilik aynı kalacak.

Farmasötik Bakım Derneği'nin genel müdürü Kristīne Jučkoviča, Letonya Radyosuna, derneğin bakanlıktan yeni modelin nasıl işleyeceği konusunda net bir açıklama almadığını söyledi; bakanlık, derneğe planları hakkında yalnızca kısaca bilgi verdi ve bu onu endişelendiriyor. çok fazla:

“Hâlâ hangi model olduğunu görmeyi bekliyoruz. Halk açısından bu kadar hassas bir konu sektörle görüşülmedi.”

Jučkoviča, Sağlık Bakanlığı'nın derneğin ilaç fiyatlandırma modelinin ne olacağına ilişkin derinlemesine açıklama taleplerine yanıt vermediğini söyledi.

Bakanlık, sunumun ardından modelin kamuoyu tartışmasına sunulacağını, yorum ve önerilerin 26 Haziran'a kadar sunulabileceğini belirtti.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com