Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doktor muayenesi ve randevu tarifeleri sınırlı olabilir
#1
Doktor muayenesi ve randevu tarifeleri sınırlı olabilir

Son zamanlarda hükümet ve Devlet Kontrol Komitesi, sağlık hizmetlerinde fiyatları düzenlemeye yönelik bir planı onayladı . Buna ek olarak, konsültasyon hizmetleri ve doktor atamaları için “ekonomik açıdan haklı tarifeler” oluşturulmasını öngören bir Bakanlar Kurulu karar taslağı hazırlanmıştır.

Sağlık Bakanlığına göre, sağlık kuruluşları tarafından sağlanan tüm hizmetlerin yaklaşık %62'si düzenlemeye tabidir, tıbbi uzmanlarla yapılan istişareler ve randevular da dahil olmak üzere %38'i düzenlemeye tabi değildir.

[Resim: 80feddf5bc2cef525726434009e9afe5.jpg]

Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, hemen hemen tüm ticari kuruluşların bu tür hizmetleri sağlamasına ve rekabet düzeyinin yüksek sayılmasına rağmen tarifelerde önemli farklılıklar bulunduğunu belirtiyor. Böylece, ortalama 40 ruble konsültasyon ve doktor randevusu tarifesiyle, bireysel tıp merkezlerinin maliyeti 80-120 ruble.

Bu aralığı daraltmak için yetkililer, tarifeleri Sağlık Bakanlığı tarafından (MART ile anlaşmalı olarak) düzenlenen ücretli tıbbi hizmetler listesini doktorlarla yapılan istişareler ve randevularla tamamlamayı önerdi. 17 Ocak 2014 tarih ve 35 sayılı Hükümet Kararnamesi ile onaylanan listeden bahsediyoruz.
Bundan sonra uzmanın niteliklerine bağlı olarak tarife 30-80 ruble aralığında olacaktır.

Taslak belgenin gerekçesinde "fiyat düzenlemesi ve tarife kısıtlamalarının getirilmesinin (...), Belarus nüfusunun pahasına elde edilen fazla gelirle tarife oluşumu vakalarını ortadan kaldıracağı" belirtiliyor.

Devlet kararını geliştirenler, "finansal ve ekonomik faaliyetlerin sonuçlarında bir bozulma ve bu tür hizmetleri sağlayan ticari kuruluşların sayısındaki değişiklikler" öngörüsünde bulunmuyor. Gerçek şu ki, tıp merkezlerinde doktorlarla yapılan konsültasyonların ve randevuların "toplam gelir içindeki payı yaklaşık% 3" ve "maksimum tarifeler belirlenirken maliyete göre karlılık seviyesinin% 30 olarak belirlenmesi planlanıyor."

Gerekçede ayrıca, kararın kabul edilmesinin "olumsuz sosyal sonuçlara yol açmayacağı" ve "Sağlık Hizmetleri grubu için bir bütün olarak belirlenmiş tüketici fiyat endeksinin" aşılmasına yol açmayacağı vurgulanıyor. Ayrıca, "ücretli sağlık hizmetleri pazarının karlılığında herhangi bir değişiklik öngörülmüyor ve bu da bütçeye sağlanan vergi gelirlerinin miktarını etkilemeyecek."

Düzenlemenin 1 Kasım 2024'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
www.adanadoner.com